چه کسانی در جشنواره ۳۸ انصراف دادند؟

سوالی که این چند روز افراد علاقه مند در حوزه هنر از خود می پرسند این هست که چه کسانی در جشنواره ۳۸ انصراف دادند؟ 

جشنواره فیلم فجر در حوزه‌های مختلف هنری هر سال اواسط بهمن‌ماه برگزار می‌شود. گرچه پیشتر برخی از هنرمندان به دلیل سانسور و تبعیض خواستار تحریم این جشنواره شده بودند، اما امسال به دلایلی غیرهنری این تحریم در حال شکل‌گیری است.

پس از آنکه مقامات ایران صبح شنبه ۲۱ دی/ ۱۱ ژانویه به طور رسمی و تحت فشار بین‌المللی به ساقط کردن هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ توسط موشک بالستیک اعتراف کردند، جمعی از هنرمندان که امسال قرار بود در سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشته باشند، در همدردی با خانواده کشته‌شدگان و اعتراض به عملکرد مسئولان از شرکت در این جشنواره سر باز زدند.

از جمله این هنرمندان، مسعود کیمیایی کارگردان باسابقه سینمای ایران است که با فیلم «خون شد» قرار بود در جشنواره فیلم فجر حضور پیدا کند. او اما در پیامی ویدئویی به مردمی که از حوادث اخیر متاثر شده‌اند تسلیت گفت، و از حضور فیلمش در جشنواره انصراف داد.

چه کسانی در جشنواره ۳۸ انصراف دادند؟ 

البته ساعاتی پس از اعلام این خبر جواد نوروزبیگی تهیه‌کننده فیلم به خبرگزاری «ایلنا» گفت که «خون شد از جشنواره کنار نمی‌رود.» این تهیه‌کننده پیشنهاد داده که فیلم در بخش کارگردانی قضاوت نشود و در مابقی بخش‌ها مورد داوری قرار بگیرد. بنابراین علی‌رغم میل مسعود کیمیایی، فیلم او احتمالا در جشنواره فجر نمایش داده می‌شود.

علاوه بر کیمیایی، میترا ابراهیمی کارگردان مستند «کامی» از شرکت اولین فیلم خود در جشنواره فیلم فجر صرف‌نظر کرد. او در صفحه اینستاگرام شخصی خود نوشت: «این که اولین فیلمت به اکران مهم‌ترین جشنواره کشورت برسد شاید آرزو باشد اما انسان سوگوار آرزو ندارد.»

چه کسانی در جشنواره ۳۸ انصراف دادند؟

از میان بازیگران تئاتر، امیراحمد قزوینی بازیگری که به خاطر بازی در «ماجرای نیمروز» شناخته شده، از جشنواره تئاتر فجر انصراف داد. او که قرار بود در نمایش «پروانه الجزایری» حضور پیدا کند، در بیانیه انصراف خود نوشت: «می‌دانم غیبت این بنده حقیر هیچ تاثیری در شهوت تندیس‌خواهی خیلی از رفقا نمی‌گذارد. به حرمت چشمان معصوم «راستین» و «ری‌را» من که نمی‌توانم، حداقل امسال را نمی‌توانم، شما اگر می‌توانید خوشا به حالتان.»

کیوان ساکت نوازنده ایرانی نیز در پی واکنش به سقوط هواپیمای ایران-اوکراین از حضور در جشنوارهای هنری فجر انصراف داد.

کیوان ساکت از حضور در رویدادهای هنری فجر انصراف داد.

در پی انصراف برخی هنرمندان از حضور در جشنواره‌های هنری پیش‌رو برای ادای احترام به درگذشتگان سانحه هواپیمای ایران-اوکراین، کیوان ساکت نیز از حضور در جشنواره موسیقی فجر انصراف داد.

کیوان ساکت در صفحه شخصی‌اش نوشته است: «من به نشانه همدلی با مردم داغدار و ستم‌دیده سرزمین‌ام،‌ امسال در هیچیک از جشنواره‌های هنری فجر نخواهم داشت. نه به عنوان هنرمندِ شرکت‌کننده، نه در مقامِ داور یا کارشناس مدعو و نه در نقش مخاطب و بیننده هیچ یک از آثار.»

 

چه کسانی در جشنواره ۳۸ انصراف دادند؟

پگاه آهنگرانی ، بازیگر سینما در استوری اینستاگرامش نوشت:
وجود این همه مصیبت که در ایام اخیر کام مردم ما را تلخ کرده، با دیگر دوستان و همکارانم همراه می‌شوم و در جشنواره فجر با هیچ عنوانی حضور پیدا نمی‌کنم.


گلاره جباری با اشاره به دروغگویی در این رسانه از حضور در این رسانه کناره گیری کرد…

ببخشید که ۱۳ سال در تلویزیون ایران به شما دروغ گفتم!!

۷فجر ۳۸

حسن معجونی هم از حضور در جشنواره تئاتر فجر انصراف داد.

۸فجر ۳۸

پیمان معادی هم از حضور در جشنواره فجر انصراف داد.

۹فجر ۳۸

 

آمار انصراف دهندگان هر روز بیشتر می شود…

بازدیدها: 9

مطالب مرتبط