کوکا کولا داروی درمان اعتیاد.

نوشابه کولا

نوشابه کولا، نوشیدنی محبوبی که جای خودرا حسابی درمراسمات ومیهمانی ها بازکرده است، درحقیقت درابتدا دارویی بوده است برای درمان اعتیاد مخترع آن.این نوشیدنی دلچسب،شیرین ،گوارا وگازدار آنقدر شناخته شده است که اگر در مراسمات وجشن ها نباشد جای خالی آن پذیرفتنی نیست.هرچند امروزه به مضرات بسیار این نوشیدنی محبوب زیاد پرداخته میشود ولی باید دانست این نوشیدنی درحقیقت یک دارو برای درمان اعتیاد مخترع آن بوده است.

کوکاکولا داروی درمان اعتیاد

        کوکاکولا داروی درمان اعتیاد

 

جان پمبرتون مخترع کوکا کولا ،درحقیقت یک داروساز  سرباز ارتش آمریکا بود که پس ازمجروح شدن وجراحی برای کاهش درد به مورفین معتاد شد وتصمیم گرفت دارویی با کوکایین برای اعتیادش بسازد که کوکا کوات را اختراع کرد.

جان پمبرتون مخترع کوکا کولا

 

 

کتابدار او فرانک رابینسون انتخاب نام کوکاکولا را به او پیشنهاد داد و لوگوی دست‌نویس و سلیس آن را خطاطی کرد که تا به امروز به عنوان لوگوی این شرکت و این نوشیدنی پابرجاست. پمبرتون نوشیدنی ابداع شده توسط خود را یک داروی مقوی برای بسیاری بیماری‌ها می‌دانست. این شربت محتوی کوکائین (که از برگ کوکا گرفته می‌شد) و همچنین عصاره کافئین دانه کولا بود. (بعدها کوکائین این نوشابه در سال ۱۹۰۵ از فرمول آن حذف شد) پمبرتون نوشابه خود را به دکه‌های محلی فروش لیموناد و سودا فروخت و به تبلیغ برای آن پرداخت. به این ترتیب، کوکاکولا به عنوان پدیده‌ای جدید به موفقیت بسیاری دست یافت.[۳] جان پمبرتون هر لیوان از نوشیدنی جدیداش را به قیمت ۵ سنت به مشتریانش می‌فروخت. اگرچه نهایتاً آن اندازه خوشبخت نبود که در دوران زندگی خود بتواند نصیبی هر چند اندک از شهرت این ترکیب ابتکاری ببرد و اندکی قبل از مرگ روش تهیه کوکاکولا را در برابر ۲۳۰۰ دلار به آسا کندلر، تاجر آمریکایی و شهردار شهر آتلانتا فروخت.

 

برگ ومیوه درخت کولا

برگ ومیوه درخت کولا

میوه درخت کولا

میوه درخت کولا

جان پمبرتون در اوت سال ۱۸۸۸ در اثر بیماری سرطان معده در سن ۵۷ سالگی درگذشت. در زمان فوت وی، از فقر و اعتیاد به مورفین نیز رنج می‌برد. پیکر وی به کلمبوس، جورجیا بازگردانده شد، جایی که در گورستان لینوود دفن شد. نشانگر علامت قبر او با نمادهایی نشان داده شده‌است که نشان دهنده خدمات وی در ارتش کنفدراسیون و عضویت وی در قالب یک فراماسون است.

آسا کندلر توانست به زودی از کوکاکولا یک نوشیدنی ملی آمریکایی بسازد که اسمش هم‌معنی با زندگی به سبک آمریکایی است. او اندکی شیوه تهیه کوکاکولا را تغییر داد و برای آسان‌تر کردن کار به جای لیوان و بشکه، بطری‌های مخصوصی را برای این نوشیدنی سفارش داد که امروزه همه آن را می‌شناسند و در نهایت محصولش را در سراسر آمریکا توزیع کرد. با این تغییرات همه دیگر می‌توانستند حتی در خانه‌هایشان هم کوکاکولا بنوشند. در سال ۱۸۹۶، ده سال بعد از تهیه نخستین ترکیب کوکاکولا آسا کندلر برای نخستین بار این نوشیدنی را به خارج از مرزهای آمریکا صادر کرد.

برای مطالعه مطالب بیشتر راجع به برند کوکا کولا اینجا کلیک کنید.

برای مطالعه مطالب بیشتر راجع به مخترع کوکا کولا اینجا کلیک کنید.

برای مطالعه مطالب مشابه دراین سایت اینجا کلیک کنید.

بازدیدها: 1

مطالب مرتبط