کوآلا ها مدفوع میخورند و در آتش می سوزند.

درحالیکه بشرتمدن تمام تکنولوژی وتخصص خودرابکارگرفته است تابتواند به حفاظت ازجان گونه های جانوری وگیاهی بپردازد،ولی متاسفانه چندان درآن موفق ظاهر نشده است،آتش سوزیهای گسترده جنگلهای بکر وزیبای جهان،چه درقاره آمریکا،چه درقاره استرالیا وچه درآسیا ،هرساله تعدادزیادی ازگونه های جانوری وگیاهی را آسیب میزند،وتقریبا روشهای تلقیح مصنوعی وپرورش ونگهداری انواع گونه حیوانی و گیاهی را بی اثر میکند.کشور استرالیا که ششمین کشور پهناور جهان است یکی از ناب ترین سرزمینها برای رشد وتکثیر گونه های جانوری وگیاهیست،استرالیا با اکو سیستم خاصش، ۲۴۴ گونه جانوری از جمله کوالاها را در خود جای داده که در هیچ کجای دیگری از جهان یافت نمی شوند. آتش سوزی اخیر که ۶ میلیون هکتار از استرالیا را در بر گرفته، نیم میلیارد جانور را به نابودی کشانده است و به نظر نمی رسد به این زودی های تمام شود.

کوآلا ها و تغذیه کودکانشان با مدفوع

کوآلا چگونه حیوانیست.

کوآلا جانوری گیاه‌خوار و کیسه‌دار و بومی استرالیاا است. نزدیک‌ترین جانور به کوآلا از نظر ظاهر وامبَت است. آن‌ها روزها بر روی شاخه‌های پهن اکالیپتوس می‌خوابند و بچه‌شان را هم آنجا به دنیا می‌آورند. کوالاها از برگ‌های اکالیپتوس تغذیه می‌کنند و این رژیم غذایی انرژی اندکی را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد به همین دلیل جانور ساعت‌های طولانی را بر روی شاخه‌های درخت می‌خوابد که به ۲۰ ساعت در روز نیز می‌رسد.نام کوآلا از در زبان بومیان استرالیا به معنی «آب‌نخور» است زیرا این حیوانات رطوبت را از خوردن برگ دریافت می‌کنند و به ندرت آب می‌خورند.

کوآلا ها درآتش سوزی استرالیا ازبین میروند.

کوآلا ها درآتش سوزی استرالیا ازبین میروند.

 

 

 

یک کوالای دو ساله در باغ وحش وریبی در استرالیا

وامبت

وامبت

تفاوت وامبت وکوآلا

به تفاوت گوشهای وامبت وکوآلا دقت کنید.ولی نزدیکی ظاهری این دو حیوان غیرقابل انکاراست.

 

محل زندگی وتغذیه کوآلا

کوآلاها فقط در جنگل‌های اُکالیپتوس استرالیا زندگی می‌کنند. آنها هر شب با دست‌های پرقدرتشان شاخه‌ها را می‌گیرند و شاخه به شاخه برگ‌های سخت اکالیپتوس را می‌خورند. آن‌ها در هر روز به گونه میانگین ۳۰۰ تا ۴۰۰ گرم برگ‌های اکالیپتوس می‌خورند. آن‌ها به علت خوردن برگ‌های اکالیپتوس همیشه بوی همین برگ را می‌دهند. هیچ جانور دیگری جز کوآلا نمی‌تواند برگ‌های سخت اوکالیپتوس را بخورد.

جنگل های اکالیپتوس،محل زندگی کوآلا ها

جنگل های اکالیپتوس،محل زندگی کوآلا ها

 

برگ اکالیپتوس که کوآلا از آن تغذیه میکند.

برگ اکالیپتوس که کوآلا از آن تغذیه میکند.

 

کوآلاهای مادر در سن ۶ تا ۷ ماهگی به فرزندان خود ماده‌ای را به عنوان غذا می‌دهند که در اصل نوع ویژه‌ای از مدفوعشان است. باکتری‌هایی در دستگاه گوارشی این پستانداران وجود دارند که به آن‌ها کمک می‌کنند رشته‌های سلولزی موجود در برگ اوکالیپتوس را بشکنند. در هنگام گذار از شیر مادر به تغذیه اوکالیپتوسی، مادر نخست با کمک آن مدفوع به فرزند خود میکروارگانیسم‌های مورد نیاز برای هضم گیاه را می‌خوراند. پس از آنکه بدن فرزند پروتئین‌های مورد نیاز برای کمک به هضم را به دست آورد، تغذیه اصلی با برگ اوکالیپتوس آغاز می‌شود.

آتش سوزی فصلی استرالیا

آتش‌سوزی فصلی جنگل‌های استرالیا یک آتش‌سوزی حیات وحش در استرالیا است که در حال حاضر بخش‌های جنوب شرق استرالیا که شامل ایالت نیو ساوت ولز، استرالیای جنوبی، ویکتوریا، کویینزلند و استرالیای غربی را دربرگرفته است. این آتش‌سوزی تاکنون جان ۲۰ نفر را در ایالت نیو ساوت ولز استرالیا گرفته‌است[۱] همچنین وسعت این آتش‌سوزی تا تاریخ ششم ژانویه ۲۰۱۹، ۸٫۴ میلیون هکتار تخمین زده شده‌است.[۲] این آتش‌سوزی همچنین خشم عمومی در استرالیا نسبت به سیاست‌های تغییرات آب و هوایی اسکات موریسون نخست‌وزیر استرالیا برانگیخت.

آتش سوزی مهیب جنگلهای استرالیا

آتش سوزی مهیب جنگلهای استرالیا

 

از اکتبر سال ۲۰۱۹ تا ششم ژانویه سال ۲۰۲۰ تعداد ۲۵ نفر در این آتش‌سوزی جان خود را از دست داده‌اند که بیشتر این افراد ساکن ایالت نیو ساوت ولز بوده‌اند.[۳] همچنین این آتش‌سوزی باعث نابودی ۸٬۴ میلیون هکتار از پوشش گیاهی استرالیا شده‌است.

در این آتش‌سوزی ۱۵۵٬۰۰۰ هکتار از زمین‌های جزیره کانگورو در استرالیا سوخت. این جزیره که میزبان بخش عظیمی از حیات وحش در معرض آسیب استرالیا است و به گالاپاگوس استرالیا معروف است یکی از زیستگاه‌های کوآلا در استرالیا می‌باشد. زیستشناسان به علت سرعت کم حرکت کوآلا نگرانی جدی نسبت به در خطر قرار گرفتن جان این جانور دارند. آن‌ها تخمین می‌زنند تاکنون جان ۲۵ هزار کوآلا در این آتش‌سوزی از بین رفته‌است.

 

تصاویری از ترس ودرماندگی کانگروها وکوآلاها درآتش سوزی استرالیا.

تصاویری از ترس ودرماندگی کانگروها وکوآلاها درآتش سوزی استرالیا

 

 

منبع مطالب اینجاست.

مطالب مرتبط دیگر اینجاست.

محتوای مشابه دراین سایت اینجاست.

بازدیدها: 6

مطالب مرتبط